Planet Texas 2050 Team

View our full list of researchers, participants, advisors, and staff below, or explore our interactive network map to see how different teams are connected across campus. 

To use our network map:
You can browse on this page or go directly to our online map to see how different researchers, schools, and organizations are connected to Planet Texas 2050. Search by name, CSU, or project or click any node on the map and pause to see its connections appear. You can magnify or expand the view, and you can click on any individual to see which projects they’ve been affiliated with.

 

Theme Organizing Committee

  • Katy Brown
    Oden Institute and Molecular Biosciences
  • Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Sheryl Luzzadder-Beach
    Geography & the Environment
  • Dev Niyogi
    Geological Sciences and Civil, Architectural, and Environmental Engineering
  • Paola Passalacqua
    Civil, Architectural and Environmental Engineering

Project Researchers

  • Emily Pease
    USGS Texas Water Science Center
  • Daniel Breecker
    Geological Sciences
  • Keffrelyn Brown
    Curriculum and Instruction
  • Jay Banner
    Geological Sciences
  • Melissa Kemp
    Department of Integrated Biology
  • Sergio Castellanos
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Kathy Perez
    Community and Regional Planning
  • Gian-Claudia Sciara
    School of Architecture
  • Sandeep Paul
    LBJ School of Public Affairs
  • Kate Canales
    Department of Design
  • Preston Wilson
    Mechanical Engineering
  • Christopher Bell
    Geological Sciences
  • Pablo Montes
    Curriculum and Instruction
  • Timothy Beach
    Geography and the Environment
  • Michelle Bertelson
    Lady Bird Johnson Wildflower Center
  • Yu-Chen Lee
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Bianca Pizarro
    Community and Regional Planning
  • Natalie Freed
    Texas Advanced Computing Center
  • Matt Preisser
    LBJ School of Public Affairs
  • Pavithra Vasudevan
    African and African Diaspora Studies
  • Clint Dawson
    Oden Institute
  • Erin Keenan-Early
    Geological Sciences
  • Nnenna Odim
    Curriculum and Instruction
  • Leila Donn
    Geography and the Environment
  • Ian McIntosh
    Mathematics
  • Christine Thies
    Center for Water and the Environment
  • Bjørn Sletto
    Architecture
  • Siva Kulasekaran
    Texas Advanced Computing Center
  • Lucy Atkinson
    Public Relations and Advertising
  • Yasmiyn Irizarry
    African and African Diaspora Studies
  • David Arctur
    Center for Water and the Environment
  • Geeta Persad
    Geological Sciences
  • C.J. Alvarez
    Mexican American and Latina/o Studies
  • Eric Abelson
    Biodiversity Center
  • Elijah Camille Fleming
    Classics
  • Deidre Zoll
    Integrated Biology
  • Eirik Valseth
    Oden Institute
  • Tasha Banks
    Community Engagement and Health Equity
  • Suzanne Pierce
    Texas Advanced Computing Center
  • Lee Ann Kahlor
    Public Relations and Advertising
  • Craig Campbell
    Anthropology
  • Katy Brown
    Oden Institute and Molecular Biosciences
  • David Maidment
    Center for Water and the Environment
  • Tim Shanahan
    Geological Sciences
  • Margaret Fitzgerald
    LBJ School of Public Affairs
  • Jonathan Jarvis
    Texas Archeological Research Laboratory
  • Lissa Pearson
    Texas Advanced Computing Center
  • Kyoung Yoon Kim
    Mechanical Engineering
  • Carmen Valdez
    Social Work
  • Muhammad Shaikh
    Geological Sciences
  • Nichole Bennett
    Public Relations and Advertising
  • Alison Damick
    Anthropology
  • Vagheesh Narasimhan
    Integrated Biology
  • John Hasenbein
    Mechanical Engineering
  • Wen-Ying Wu
    Geological Sciences
  • Katherine Lieberknecht
    Architecture
  • Jane Millar
    Classics
  • Kelly Pierce
    Texas Advanced Computing Center
  • Ayush Deshmukh
    Mechanical Engineering
  • Michael Shensky
    UT Libraries
  • Amy Belaire
    The Nature Conservancy
  • Aurora Berry
    School of Journalism and Media
  • Anthony Di Fiore
    Anthropology
  • Michael Oden
    School of Architecture
  • Camila Cortina
    Department of Integrated Biology
  • Erhan Kutanoglu
    Mechanical Engineering
  • Zong-Liang Yang
    Geological Sciences
  • Astrid Runggaldier
    The Mesoamerica Center
  • Je'aime Powell
    Texas Advanced Computing Center
  • Ishaan Haldar
    Mechanical Engineering
  • Shalene Jha
    Integrative Biology
  • Katey Outka
    The Drag Podcast Studio
  • Lauren Springs
    Anthropology
  • Jose Ng Osorio
    School of Architecture
  • Paige Durant
    Department of Integrated Biology
  • Teresa Jarriel
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Darrel Tremaine
    Environmental Science Institute
  • David Stuart
    The Mesoamerica Center
  • Anna Dabrowski
    Texas Advanced Computing Center
  • Gabriella Sturchio
    Art and Art History
  • Daniella Rempe
    Geological Sciences
  • Robert Quigley
    The Drag Podcast Studio
  • Kevin Lee
    Classics
  • Emmanuel Pozzer
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Stanley Roux
    Department of Integrated Biology
  • Mark Wang
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Julie Felkner
    Sustainable Design
  • Rabun Taylor
    Classics
  • Daniel Hardesty Lewis
    Texas Advanced Computing Center
  • Katie Dawson
    Theater and Dance
  • Timothy Riedel
    College of Natural Sciences
  • Jessica Trelogan
    UT Libraries
  • Tom Garrison
    Geography and the Environment
  • Steven Richter
    School of Architecture
  • Brian Stokes
    Department of Integrated Biology
  • Harry Evans
    Center for Water and the Environment
  • Michael Holleran
    Historic Preservation
  • Fred Valdez
    Anthropology
  • Olivia Enriquez
    LBJ School of Public Affairs
  • J.E. Johnson
    Texas Performing Arts
  • Jim Walker
    UT Office of Sustainability
  • Colleen Lyon
    UT Libraries
  • Will Pratt
    Geography and the Environment
  • Alvaro Zilveti
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Abby Criswell
    Department of Integrated Biology
  • Steven Boyles
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Robert Paterson
    Community and Regional Planning
  • Stephen Boyles
    Civil, Architectural and Environmental Engineering
  • Quinn Wozniak
    Department of Theater and Dance
  • Logan James
    Integrative Biology
  • Yajie Li
    LBJ School of Public Affairs
  • Martha Menchaca
    Anthropology
  • Arlene Rosen
    Anthropology

Advisory Council

  • Deanna Pennington
    UT El Paso
  • Marilu Hastings
    Cynthia and George Mitchell Foundation
  • Phil Berke
    University of North Carolina, Chapel Hill
  • Joni Adamson
    Arizona State University
  • Richard Corsi
    Portland State University
  • Dave Dzombak
    Carnegie Mellon University
  • Vipin Kumar
    University of Minnesota
  • Sheila Olmstead
    UT Austin
  • Elizabeth Sall
    UrbanLabs, LLC
  • Lois Takahashi
    UCLA
  • James Famiglietti
    University of Saskatchewan